Pitkäaikainen asiakkaamme Aviator Airport Services Finland Oy tarvitsi kasvun myötä uudet ja toimivammat tilat, jotka löytyivätkin kätevästi Avia Wingistä. Asiakkaan toiveiden mukaisesti remontoidut tilat valmistuivat viime vuonna, ja aviatorilaiset ovat päässet asettumaan uusiin tiloihin.

Aviator on pohjoismainen toimija, joka tarjoaa lentoyhtiöille monipuolisia maahuolintapalveluita yhtiöiden tarpeiden sekä toiveiden mukaisesti, turvallisesti ja laadukkaasti. Yrityksen Head of Development & ESG Saara Sarlin kertoo, että Aviatorin historia ja juuret kulkeutuvat 60 vuoden taakse.

– Useiden yrityskauppojen myötä meistä tuli aviatorilaisia vuonna 2014, ja toimistomme on siitä lähtien ollut lentoasemalla. Kasvun myötä tarvitsimme toimivammat ja uudemmat tilat. Nyt tilamme ovat modernit ja vastaavat nykypäivän tarpeita. Suunnitteluvaihe ja yhteistyömme Avian kanssa muutostöiden edistämiseksi oli sujuvaa, ja toiveemme otettiin hyvin huomioon.

Myös isännöitsijämme Marko Kovero on tyytyväinen lopputulokseen.

-Toimistotilan muutos toteutettiin yhdessä Aviatorin kanssa. Valitut maanläheiset värit saatiin toimimaan loistavasti tilassa jo olleiden lasielementtien kanssa. Tilan valaistus hoidetaan LED-valonlähteillä. Remontin aikataulun osalta suurimmat haasteet koskivat materiaalien saamista samaan aikaan olleen logistiikkalakon kanssa. Lopputulos on huikea verrattuna aiempaan.

Sarlinin mukaan parasta uusissa tiloissa on avaruus ja valoisuus.

– Tilat mahdollistavat tiiviin ja sujuvan yhteistyön kollegoiden kanssa. Tilat ovat monipuoliset ja sopivat eri käyttötarkoituksiin. Työhuoneen ikkunoista näkee myös kiitotielle. Lentokenttäympäristö on muuttunut paljonkin vuosien saatossa, mutta koko ajan vain parempaan suuntaan. On hienoa olla lähellä operaatioita.

Pyysimme Sarlinia listaamaan viisi merkittävää asiaa, joiden takia yrityksen kannattaa sijaita lentokentällä.

  1. ”Matkustaminen on elämistä” – Hans Christian Andersen. Lähellä monen matkailijan alkupistettä, tuntee itsekin elävänsä.
  2. Lentokoneet, niissä on sitä jotakin.
  3. Hyvät kulkuyhteydet – niin töihin tullessa kuin myös mahdollisille työmatkoille lähtiessä.
  4. Kansainvälisyys – ihan kuin lomalla olisi.
  5. Sanoimmeko jo lentokoneet?

Vinkki lentomatkustajille

Sarlin kehottaa lentomatkustajia saapumaan kentälle hyvissä ajoin, jotta matkan alku sujuisi mahdollisimman mukavasti:
– Kannattaa saapua kentälle noin  2 – 3 tuntia ennen lennon lähtöä, jotta kiireen tuntua ei ehdi tulla missään vaiheessa. Meidän ammattitaitoista ja iloista henkilökuntaa voi kohdata lähtöselvityksessä, lähtöporteilla ja kuormaamassa lentokoneita. Tulkaa reippaasti juttelemaan!

Lopuksi vielä vinkki lentokonebongareille! Vaikkei olisi lähdössä itse lennolle, koneita voi bongata myös Helsinki-Vantaan katseluterassilta, josta on upeat näkymät kiitotie 1:lle ja 2:lle sekä asematasolle. (Lentäjäntie 1 C-porras, 6. krs).